TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-11HA
DTS20W21-11HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-11HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W21-11HA.pdf
Availability of DTS20W21-11HA
QUANTITY
DTS20W21-11HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-11HA
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-11HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-11HA
Related LinksDTS20W, DTS20W21-11HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-11HA Details Description
Related parts for DTS20W21-11HA
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT89-5 datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 3PORT 420-SBGA datasheet.pdf
MOD DDR2 SDRAM 256MB 200SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 230V datasheet.pdf