TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W23-55HN
DTS20W23-55HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W23-55HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W23-55HN.pdf
Availability of DTS20W23-55HN
QUANTITY
DTS20W23-55HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W23-55HN
Internal Part NumberEIS-DTS20W23-55HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W23-55HN
Related LinksDTS20W, DTS20W23-55HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W23-55HN Details Description
Related parts for DTS20W23-55HN
RES SMD 301K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 18COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CAP MICA 39PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
SPOX BMI PLUG HOUSING 8 CIRCUIT datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf