TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29AB
DTS20W25-29AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-29AB.pdf
Availability of DTS20W25-29AB
QUANTITY
DTS20W25-29AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29AB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29AB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-29AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29AB Details Description
Related parts for DTS20W25-29AB
TOOL RATCHETING 10-22AWG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CUT-OFF BLADE - REAR datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf