TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-29BN
DTS20W25-29BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-29BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-29BN.pdf
Availability of DTS20W25-29BN
QUANTITY
DTS20W25-29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-29BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-29BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-29BN
Related LinksDTS20W, DTS20W25-29BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-29BN Details Description
Related parts for DTS20W25-29BN
CAP FILM 0.022UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
LAMP INCANDESCENT 3MM WHITE SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES MO 1/2W 11 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BCZ 3.81/15/180F SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.164A 90 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
SILVER 2.83"X50YD 72MMX45.7M datasheet.pdf
AB 19C 19#16 SKT RECP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23 datasheet.pdf