TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-61PN-LC
DTS20W25-61PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-61PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN
Datasheet Download
DTS20W25-61PN-LC.pdf
Availability of DTS20W25-61PN-LC
QUANTITY
DTS20W25-61PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-61PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-61PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-61PN-LC
Related LinksDTS20W25, DTS20W25-61PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-61PN-LC Details Description
Related parts for DTS20W25-61PN-LC
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-48" BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf