CUI Inc. DTS240083UDC-P13N
DTS240083UDC-P13N picture photo
Mfg. Part Number
DTS240083UDC-P13N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W
Datasheet Download
DTS240083UDC-P13N.pdf
Availability of DTS240083UDC-P13N
QUANTITY
DTS240083UDC-P13N Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS240083UDC-P13N
Internal Part NumberEIS-DTS240083UDC-P13N
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)20W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency70%
Operating Temperature10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.54" L x 2.28" W x 1.10" H (90.0mm x 58.0mm x 28.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max20W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS240083UDC-P13N
Related LinksDTS24008, DTS240083UDC-P13N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DTS240083UDC-P13N Details Description
Related parts for DTS240083UDC-P13N
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MP NEXT 26/26 SS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC AMP LNA 5V 2500MHZ datasheet.pdf