TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F13-4PE-LC
DTS24F13-4PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F13-4PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN
Datasheet Download
DTS24F13-4PE-LC.pdf
Availability of DTS24F13-4PE-LC
QUANTITY
DTS24F13-4PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F13-4PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F13-4PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F13-4PE-LC
Related LinksDTS24F1, DTS24F13-4PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F13-4PE-LC Details Description
Related parts for DTS24F13-4PE-LC
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SS LED ANNUN SPLIT SCREEN datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 180MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 6POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60A 45V TO-263AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC SYSTEM BASIS CHIP CAN 48LQFP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W datasheet.pdf