TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-18PE-LC
DTS24F15-18PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-18PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
DTS24F15-18PE-LC.pdf
Availability of DTS24F15-18PE-LC
QUANTITY
DTS24F15-18PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-18PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-18PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-18PE-LC
Related LinksDTS24F15, DTS24F15-18PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-18PE-LC Details Description
Related parts for DTS24F15-18PE-LC
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8VSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 10POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 500' datasheet.pdf