TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F15-19SD
DTS24F15-19SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F15-19SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F15-19SD.pdf
Availability of DTS24F15-19SD
QUANTITY
DTS24F15-19SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F15-19SD
Internal Part NumberEIS-DTS24F15-19SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F15-19SD
Related LinksDTS24F, DTS24F15-19SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F15-19SD Details Description
Related parts for DTS24F15-19SD
RES 12K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.4A 17.7 MOHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK16H/AE16G/HPK16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC QUAD DS3/E3 TXRX 400-PBGA datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONN FIBER FSMA PLUG SMPLX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf