TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F19-32JC
DTS24F19-32JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F19-32JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F19-32JC.pdf
Availability of DTS24F19-32JC
QUANTITY
DTS24F19-32JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F19-32JC
Internal Part NumberEIS-DTS24F19-32JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F19-32JC
Related LinksDTS24F, DTS24F19-32JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F19-32JC Details Description
Related parts for DTS24F19-32JC
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 24-26AWG CRIMP datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.3"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16TSSOP datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X1MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
UFDF BECU BF RL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 450MA 180 MOHM datasheet.pdf