TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-39PN-LC
DTS24F21-39PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-39PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN
Datasheet Download
DTS24F21-39PN-LC.pdf
Availability of DTS24F21-39PN-LC
QUANTITY
DTS24F21-39PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-39PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-39PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-39PN-LC
Related LinksDTS24F21, DTS24F21-39PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-39PN-LC Details Description
Related parts for DTS24F21-39PN-LC
CONN HEADER VERT 6POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A W/FLANGE datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/2 4 8-11 datasheet.pdf
UMY10-4272 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf