TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F21-41BB
DTS24F21-41BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F21-41BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
DTS24F21-41BB.pdf
Availability of DTS24F21-41BB
QUANTITY
DTS24F21-41BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F21-41BB
Internal Part NumberEIS-DTS24F21-41BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F21-41BB
Related LinksDTS24F, DTS24F21-41BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F21-41BB Details Description
Related parts for DTS24F21-41BB
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf