TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-20PN
DTS24F25-20PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-20PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24F25-20PN.pdf
Availability of DTS24F25-20PN
QUANTITY
DTS24F25-20PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-20PN
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-20PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-20PN
Related LinksDTS24F, DTS24F25-20PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-20PN Details Description
Related parts for DTS24F25-20PN
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC DC/DC CNTRLR QUAD OUT 64-TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 40V 1A MBS datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 29.98MM datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
TERM HOUSING 6MM datasheet.pdf