Microsemi SoC M2S150T-FCS536
M2S150T-FCS536 picture photo
Mfg. Part Number
M2S150T-FCS536
Manufacturer
Product Category
Embedded - System On Chip (SoC)
Brief Description
IC FPGA SOC 150K LUTS
Datasheet Download
M2S150T-FCS536.pdf
Availability of M2S150T-FCS536
QUANTITY
M2S150T-FCS536 Order Process
Ship out your order
Specifications of M2S150T-FCS536
Internal Part NumberEIS-M2S150T-FCS536
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Changes 17/Sep/2015
Standard Package176
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - System On Chip (SoC)
SeriesSmartFusion®2
PackagingTray
ArchitectureMCU, FPGA
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
MCU Flash512KB
MCU RAM64KB
PeripheralsDDR, PCIe, SERDES
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB
Speed166MHz
Primary AttributesFPGA - 150K Logic Modules
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case536-LFBGA
Supplier Device Package536-BGA (16x16)
Number of I/O293
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M2S150T-FCS536
Related LinksM2S150T, M2S150T-FCS536 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
M2S150T-FCS536 Details Description
Related parts for M2S150T-FCS536
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON datasheet.pdf
FIXED IND 909.5NH 150MA 1.75 OHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE PACK 10A/500V 2 PER PACK datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 238W TO-3PN datasheet.pdf