TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-24SD
DTS24F25-24SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-24SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24F25-24SD.pdf
Availability of DTS24F25-24SD
QUANTITY
DTS24F25-24SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-24SD
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-24SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-24SD
Related LinksDTS24F, DTS24F25-24SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-24SD Details Description
Related parts for DTS24F25-24SD
IC DETECTOR VOLT 3.3V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
CARD ENGINE 64MB SDRAM datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf