TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-43AA
DTS24F25-43AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-43AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN
Datasheet Download
DTS24F25-43AA.pdf
Availability of DTS24F25-43AA
QUANTITY
DTS24F25-43AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-43AA
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-43AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-43AA
Related LinksDTS24F, DTS24F25-43AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-43AA Details Description
Related parts for DTS24F25-43AA
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.045" UNIV datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf