TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-43SD-LC
DTS24F25-43SD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-43SD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
DTS24F25-43SD-LC.pdf
Availability of DTS24F25-43SD-LC
QUANTITY
DTS24F25-43SD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-43SD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-43SD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-43SD-LC
Related LinksDTS24F25, DTS24F25-43SD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-43SD-LC Details Description
Related parts for DTS24F25-43SD-LC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LABEL 2X3" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf