TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24F25-4SB-LC
DTS24F25-4SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24F25-4SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT
Datasheet Download
DTS24F25-4SB-LC.pdf
Availability of DTS24F25-4SB-LC
QUANTITY
DTS24F25-4SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24F25-4SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24F25-4SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24F25-4SB-LC
Related LinksDTS24F2, DTS24F25-4SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24F25-4SB-LC Details Description
Related parts for DTS24F25-4SB-LC
CONV DC-DC 48V IN 5.0V OUT 150W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
TERMINATOR KIT datasheet.pdf
ER 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
1500UF 200V 40X70MM 85C 12000H datasheet.pdf