TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W13-98PA-LC
DTS24W13-98PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W13-98PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN
Datasheet Download
DTS24W13-98PA-LC.pdf
Availability of DTS24W13-98PA-LC
QUANTITY
DTS24W13-98PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W13-98PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W13-98PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W13-98PA-LC
Related LinksDTS24W13, DTS24W13-98PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W13-98PA-LC Details Description
Related parts for DTS24W13-98PA-LC
CAP CER 2.7PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP HV 8SOIC datasheet.pdf
KIT CONN SABRE 7.5MM WTW datasheet.pdf
SERVO DRIVE 2KW 460V G5 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf