TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-19BN
DTS24W15-19BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-19BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
DTS24W15-19BN.pdf
Availability of DTS24W15-19BN
QUANTITY
DTS24W15-19BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-19BN
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-19BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-19BN
Related LinksDTS24W, DTS24W15-19BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-19BN Details Description
Related parts for DTS24W15-19BN
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/135 3.5 BK datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 4SKT PCB datasheet.pdf
CHAMELEON MULTI-PROTOCOL 2.4GHZ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V RD datasheet.pdf