TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-35BE
DTS24W15-35BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-35BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
DTS24W15-35BE.pdf
Availability of DTS24W15-35BE
QUANTITY
DTS24W15-35BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-35BE
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-35BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-35BE
Related LinksDTS24W, DTS24W15-35BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-35BE Details Description
Related parts for DTS24W15-35BE
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 45V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 7V 0.5A TO-220CP datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HDI RECP HSG 3 ROW 441 POS datasheet.pdf