TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W15-97PE-LC
DTS24W15-97PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W15-97PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN
Datasheet Download
DTS24W15-97PE-LC.pdf
Availability of DTS24W15-97PE-LC
QUANTITY
DTS24W15-97PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W15-97PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W15-97PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W15-97PE-LC
Related LinksDTS24W15, DTS24W15-97PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W15-97PE-LC Details Description
Related parts for DTS24W15-97PE-LC
CARDEDGE 44POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
VOLTMETER 0-36VDC LED PANEL MT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.37A 39 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
POT 470 OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FILTER EMI 33PF 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 200MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf