TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-26AE
DTS24W17-26AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-26AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN
Datasheet Download
DTS24W17-26AE.pdf
Availability of DTS24W17-26AE
QUANTITY
DTS24W17-26AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-26AE
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-26AE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-26AE
Related LinksDTS24W, DTS24W17-26AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-26AE Details Description
Related parts for DTS24W17-26AE
FIXED IND 1MH 30A 9 MOHM CHASSIS datasheet.pdf
CONN HEADR 15POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 60MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH 8POS DIP J-LEAD SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf