TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-35AA
DTS24W17-35AA picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-35AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS24W17-35AA.pdf
Availability of DTS24W17-35AA
QUANTITY
DTS24W17-35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-35AA
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-35AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-35AA
Related LinksDTS24W, DTS24W17-35AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-35AA Details Description
Related parts for DTS24W17-35AA
SWITCH DIP PIANO SEALED 3POS 30V datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC COUNTER 8BIT BINARY 20SOIC datasheet.pdf
CONN 100POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 20-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONTACTOR datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf