TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W17-8BN
DTS24W17-8BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W17-8BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT
Datasheet Download
DTS24W17-8BN.pdf
Availability of DTS24W17-8BN
QUANTITY
DTS24W17-8BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W17-8BN
Internal Part NumberEIS-DTS24W17-8BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W17-8BN
Related LinksDTS24W, DTS24W17-8BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W17-8BN Details Description
Related parts for DTS24W17-8BN
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 15ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf