TDK-Lambda Americas, Inc. RWS600B36/CO2
RWS600B36/CO2 picture photo
Mfg. Part Number
RWS600B36/CO2
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 601W
Datasheet Download
RWS600B36/CO2.pdf
Availability of RWS600B36/CO2
QUANTITY
RWS600B36/CO2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWS600B36/CO2
Internal Part NumberEIS-RWS600B36/CO2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRWS600B.igsRWS600B.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRWS-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.7A
Power (Watts)601W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max601W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWS600B36/CO2
Related LinksRWS600, RWS600B36/CO2 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
RWS600B36/CO2 Details Description
Related parts for RWS600B36/CO2
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 200MA AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BOARD REFERENCE DES REVB T4240 datasheet.pdf
BRACKET MOUNTING UNIVERSAL datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf