TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-11SE
DTS24W21-11SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-11SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-11SE.pdf
Availability of DTS24W21-11SE
QUANTITY
DTS24W21-11SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-11SE
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-11SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-11SE
Related LinksDTS24W, DTS24W21-11SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-11SE Details Description
Related parts for DTS24W21-11SE
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .300 14POS datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 16K 28PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 26A PLUS220 datasheet.pdf
CONN CIC TOP 15POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
HFD3023-500 FIBER OPTIC TTL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf