TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-16BB
DTS24W21-16BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-16BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
DTS24W21-16BB.pdf
Availability of DTS24W21-16BB
QUANTITY
DTS24W21-16BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-16BB
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-16BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-16BB
Related LinksDTS24W, DTS24W21-16BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-16BB Details Description
Related parts for DTS24W21-16BB
RES SMD 68.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 20 AWG BLU datasheet.pdf