TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W21-39SE
DTS24W21-39SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W21-39SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
DTS24W21-39SE.pdf
Availability of DTS24W21-39SE
QUANTITY
DTS24W21-39SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W21-39SE
Internal Part NumberEIS-DTS24W21-39SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W21-39SE
Related LinksDTS24W, DTS24W21-39SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W21-39SE Details Description
Related parts for DTS24W21-39SE
TRANS PNP 45V 0.1A MINI 3P datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 14POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf