TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-21PE-LC
DTS24W23-21PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-21PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
DTS24W23-21PE-LC.pdf
Availability of DTS24W23-21PE-LC
QUANTITY
DTS24W23-21PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-21PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-21PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-21PE-LC
Related LinksDTS24W23, DTS24W23-21PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-21PE-LC Details Description
Related parts for DTS24W23-21PE-LC
RES 220K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC DGTL SW 128X128 44-PLCC datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLUE/AQUA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
IC CTRLR SMPS DCM/QR 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf