TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-55AB
DTS24W23-55AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-55AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS24W23-55AB.pdf
Availability of DTS24W23-55AB
QUANTITY
DTS24W23-55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-55AB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-55AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-55AB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-55AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-55AB Details Description
Related parts for DTS24W23-55AB
RELAY OPTOMOS 120MA 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED SW datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf