TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-55AB
DTS24W23-55AB picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-55AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN
Datasheet Download
DTS24W23-55AB.pdf
Availability of DTS24W23-55AB
QUANTITY
DTS24W23-55AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-55AB
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-55AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-55AB
Related LinksDTS24W, DTS24W23-55AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-55AB Details Description
Related parts for DTS24W23-55AB
IC DELAY LINE 5TAP 200NS 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EVAL BOARD PLAYBACK ST7FLITE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf