| Internal Part Number | EIS-S1DXM-M2C60M-DC24V | |
| Relay Type | Integrated | |
| Function | Programmable (Multi-Function) | |
| Circuit | DPDT (2 Form C) | |
| Delay Time | 0.5 Sec ~ 60 Min | |
| Output Type | Mechanical Relay | |
| Contact Rating @ Voltage | 7A @ 250VAC | |
| Voltage - Supply | 24VDC | |