TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-29PC
DTS24W25-29PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-29PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DTS24W25-29PC.pdf
Availability of DTS24W25-29PC
QUANTITY
DTS24W25-29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-29PC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-29PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-29PC
Related LinksDTS24W, DTS24W25-29PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-29PC Details Description
Related parts for DTS24W25-29PC
CONN HEADER 27POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 100POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
GROMMET 0.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf