TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W25-35PE-LC
DTS24W25-35PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W25-35PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN
Datasheet Download
DTS24W25-35PE-LC.pdf
Availability of DTS24W25-35PE-LC
QUANTITY
DTS24W25-35PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W25-35PE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W25-35PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W25-35PE-LC
Related LinksDTS24W25, DTS24W25-35PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W25-35PE-LC Details Description
Related parts for DTS24W25-35PE-LC
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 22A 3PICOSTAR datasheet.pdf