TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F11-5JN
DTS26F11-5JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F11-5JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F11-5JN.pdf
Availability of DTS26F11-5JN
QUANTITY
DTS26F11-5JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F11-5JN
Internal Part NumberEIS-DTS26F11-5JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F11-5JN
Related LinksDTS26F, DTS26F11-5JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F11-5JN Details Description
Related parts for DTS26F11-5JN
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 70MM CH MOUNT datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 207K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 200V 150NS MPG06 datasheet.pdf
GUARD SCRAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf