Vicor Corporation VE-21W-EW-B1
VE-21W-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-21W-EW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W
Datasheet Download
VE-21W-EW-B1.pdf
Availability of VE-21W-EW-B1
QUANTITY
VE-21W-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-21W-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-21W-EW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.18A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-21W-EW-B1
Related LinksVE-21W, VE-21W-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-21W-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-21W-EW-B1
CAP CER 2200PF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 30mA Backlight 36VCSP50L3 datasheet.pdf
CABLE MINI-SMB STR PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
G9SB-301-D AC/DC24 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf
QFN-20 STENCIL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A datasheet.pdf