TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-97AC
DTS26F15-97AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-97AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
DTS26F15-97AC.pdf
Availability of DTS26F15-97AC
QUANTITY
DTS26F15-97AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-97AC
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-97AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-97AC
Related LinksDTS26F, DTS26F15-97AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-97AC Details Description
Related parts for DTS26F15-97AC
IC COMPARATOR MICROPWR DUAL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
BASE BLOCK (MECH FEED) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A MP-25K datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf