TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F15-97PD
DTS26F15-97PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F15-97PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F15-97PD.pdf
Availability of DTS26F15-97PD
QUANTITY
DTS26F15-97PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F15-97PD
Internal Part NumberEIS-DTS26F15-97PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F15-97PD
Related LinksDTS26F, DTS26F15-97PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F15-97PD Details Description
Related parts for DTS26F15-97PD
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 3.3V 5TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 50MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.9A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf