TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F17-6SA-LC
DTS26F17-6SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F17-6SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT
Datasheet Download
DTS26F17-6SA-LC.pdf
Availability of DTS26F17-6SA-LC
QUANTITY
DTS26F17-6SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F17-6SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F17-6SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F17-6SA-LC
Related LinksDTS26F1, DTS26F17-6SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F17-6SA-LC Details Description
Related parts for DTS26F17-6SA-LC
IDC CABLE - MPL14K/MC14F/MPL14K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 180MHZ 80-LQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 130W datasheet.pdf
SL SURFACE CONDITION DISC TR 4" datasheet.pdf
34 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf