TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-11HC
DTS26F19-11HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F19-11HC.pdf
Availability of DTS26F19-11HC
QUANTITY
DTS26F19-11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-11HC
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-11HC
Related LinksDTS26F, DTS26F19-11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-11HC Details Description
Related parts for DTS26F19-11HC
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15KHZ RRO 10TDFN datasheet.pdf
IC USB CHARGING CTLR SW 16VFQFPN datasheet.pdf
CONN CIC VERT 25POS 1.00MM SMD datasheet.pdf