TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F19-32JN
DTS26F19-32JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F19-32JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F19-32JN.pdf
Availability of DTS26F19-32JN
QUANTITY
DTS26F19-32JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F19-32JN
Internal Part NumberEIS-DTS26F19-32JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F19-32JN
Related LinksDTS26F, DTS26F19-32JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F19-32JN Details Description
Related parts for DTS26F19-32JN
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 8A M80 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4.2A PS-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 11MM 3MM 2LD datasheet.pdf
HEATSHRINK 8/2MM-48" datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 25.2VC 1.5KE datasheet.pdf
37 POS METALLIZED HOOD datasheet.pdf