NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC10XS4200BFK
MC10XS4200BFK picture photo
Mfg. Part Number
MC10XS4200BFK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HIGH SIDE 23PQFN
Datasheet Download
MC10XS4200BFK.pdf
Availability of MC10XS4200BFK
QUANTITY
MC10XS4200BFK Order Process
Ship out your order
Specifications of MC10XS4200BFK
Internal Part NumberEIS-MC10XS4200BFK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 05/Jun/2015
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTray
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load8 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)6A
Rds On (Typ)10 mOhm (Max)
Input Type-
FeaturesInternal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case23-PowerQFN
Supplier Device Package23-PQFN (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC10XS4200BFK
MC10XS4200BFK Details Description
Related parts for MC10XS4200BFK
IC DAC 10BIT DUAL 165MSPS 40TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf
KJA 6C 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf