TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-11PA-LC
DTS26F21-11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-11PA-LC.pdf
Availability of DTS26F21-11PA-LC
QUANTITY
DTS26F21-11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-11PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-11PA-LC
Related LinksDTS26F21, DTS26F21-11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-11PA-LC Details Description
Related parts for DTS26F21-11PA-LC
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON H 3.25-4.5MM WHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 30MM datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PZ 6 ROTO RETAINING CLIP SET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf