TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-16AE
DTS26F21-16AE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-16AE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
DTS26F21-16AE.pdf
Availability of DTS26F21-16AE
QUANTITY
DTS26F21-16AE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-16AE
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-16AE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-16AE
Related LinksDTS26F, DTS26F21-16AE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-16AE Details Description
Related parts for DTS26F21-16AE
PC BOARD CONTACTS ONLY 4.5X6.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
COUPLER DIRECT 2300-2700MHZ datasheet.pdf
OSC MEMS 65.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf