TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F21-35PE
DTS26F21-35PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F21-35PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F21-35PE.pdf
Availability of DTS26F21-35PE
QUANTITY
DTS26F21-35PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F21-35PE
Internal Part NumberEIS-DTS26F21-35PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F21-35PE
Related LinksDTS26F, DTS26F21-35PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F21-35PE Details Description
Related parts for DTS26F21-35PE
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING .250 1POS NATURAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
M12-4P(D)-MM-ST/RJ45-M-2M-PUR datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.81"L X 0.81"W WHT datasheet.pdf
CONN FFC/FPC 6POS 1.00MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE SKT datasheet.pdf