TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-20PC
DTS26F25-20PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-20PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-20PC.pdf
Availability of DTS26F25-20PC
QUANTITY
DTS26F25-20PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-20PC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-20PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-20PC
Related LinksDTS26F, DTS26F25-20PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-20PC Details Description
Related parts for DTS26F25-20PC
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.0K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
THERM PTC 100 OHM 120 DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX 2:1 LVPECL FSI INP 16-MLF datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf