TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-4SB-LC
DTS26F25-4SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-4SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT
Datasheet Download
DTS26F25-4SB-LC.pdf
Availability of DTS26F25-4SB-LC
QUANTITY
DTS26F25-4SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-4SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-4SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (8), 20 (48)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-4SB-LC
Related LinksDTS26F2, DTS26F25-4SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-4SB-LC Details Description
Related parts for DTS26F25-4SB-LC
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W DO214AC datasheet.pdf
ETHERNET SMART SWITCH RJ45/FX-SC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf