TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-61PE
DTS26F25-61PE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-61PE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-61PE.pdf
Availability of DTS26F25-61PE
QUANTITY
DTS26F25-61PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-61PE
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-61PE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-61PE
Related LinksDTS26F, DTS26F25-61PE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-61PE Details Description
Related parts for DTS26F25-61PE
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 7A TO-220F datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN SEALING CAP M12 IP67 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf