TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W11-99SE-LC
DTS26W11-99SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W11-99SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
DTS26W11-99SE-LC.pdf
Availability of DTS26W11-99SE-LC
QUANTITY
DTS26W11-99SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W11-99SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W11-99SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W11-99SE-LC
Related LinksDTS26W11, DTS26W11-99SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W11-99SE-LC Details Description
Related parts for DTS26W11-99SE-LC
CONV DC/DC 12V 1.6A HZ 12-SIP datasheet.pdf
IC MEMORY MOD TEMP SENSOR 8TSSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
D-SUB 50 GS-SH F.SCHRAUBVERRIE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf